top of page

Які зміни відбудуться у Польщі з вересня 2022 року для українців


1. У Польщі припинять обмінювати гривні за вигідним курсом


Для того, щоб біженці з України в Польщі змогли поміняти готівкові гривні на злоті за прийнятним курсом, у березні центробанки України та Польщі домовилися про обмін грошей за фіксованим курсом – близько 7 гривень за 1 злотий. Максимально одній людині можна було обміняти до10 тисяч гривень. PKO Bank Polski запустили такий обмін у 100 відділеннях, планувалося, що Національний банк України викупить до 10 млрд гривень. Оскільки інтерес до програми знизився, її планують припинити до 10 вересня.


2. Українським біженцям нададуть квартири


Польське воєводство надасть біженцям з України півсотні квартир. Житло призначене для українців, які отримали тимчасовий захист в Опольському воєводстві. Зараз до програми залучено 49 приміщень у 17 адміністративних одиницях Польщі, розглядаються можливості збільшення кількості житла для біженців.

На реалізацію цього проєкту було виділено 6 млн злотих. За попередніми підрахунками, у 49 квартирах зможуть поселитися понад 200 осіб.

Соціальне житло для біженців матиме площу від 40 до 50 квадратних метрів. Перед заселенням всі квартири відремонтують й закуплять необхідні меблі та техніку. За якими правилами надаватиметься таке житло, вирішуватиме кожна громада окремо. Наразі передбачається, що біженці з України зможуть проживати там орієнтовно 2 роки.

Коли біженці вирішать повернутися в Україну, ці квартири виділятимуть жителям Опольського воєводства, які опинилися в скрутному становищі.

Список громад, які зголосилися надати житло біженцям з України:

Стшельце Опольске (8 помешкань)

Ключборк (7 помешкань)

Добродзєнь (6 помешкань)

Олесно (3 помешкання)

Бяла (2 помешкання)

Бжег (2 помешкання)

Добжень Вєлькі (2 помешкання)

Глубчице (2 помешкання)

Грухолази (2 помешкання)

Лєчніца (2 помешкання)

Ниса (2 помешкання)

Пачкув (2 помешкання)

Попєлув (2 помешкання)

Пруднік (2 помешкання)

Стшелечкі (2 помешкання)

Волчин (2 помешкання)

Уязд (1 помешкання)


3. Що зміниться для українських школярів у Польщі

Для всіх учнів у польських школах до предмета "Освіта для безпеки" буде включено більше елементів, пов’язаних з обороною. Учні вивчатимуть, як розбирати та складати зброю, як використовувати пневматику, як реагувати на загрози через бойові дії. Нововведення стосуються також іспиту на отримання атестата зрілості – "матури". Зокрема, на його складання учням дадуть більше часу, водночас самих завдань також буде більше.


4. Виплати біженцям

Польща створила додаткову можливість отримати фінансову допомогу українцям, які постраждали від війни. З початком повномасштабної агресії росії проти України у Польщі створили фонд, який надає допомогу дітям-сиротам, що залишилися без батьків через війну. Для сиріт війни передбачено щомісячну грошову допомогу близько 5700 гривень до кінця року. Також у фонді надають допомогу жінкам, які перебували у російському полоні. Вони зможуть отримати близько 80 тис. гривень. Крім того, жінкам передбачається психологічна допомога у вигляді консультацій. У фонді розповіли про можливість поїздки в рамках відпочинку у реабілітаційному таборі, яка запланована на осінь 2022 року.


5. Сплата податків

Біженці з України повинні будуть почати сплачувати податки на дохід фізичних осіб у Польщі після того, як термін їхнього перебування у країні перевищить 183 дні. Українці повинні заплатити ПДФО не пізніше 20 числа наступного місяця, після місяця, в якому перебування в Польщі перевищило 183 дні. Сплатити податок доведеться з повного доходу, отриманого від початку перебування у Польщі.

Таким чином, вже у вересні українці, які перебувають у Польщі від початку повномасштабної війни, повинні будуть сплатити податок за останні шість місяців. Податками обкладаються, в тому числі і кошти, отримані з-за кордону. Важливо, що українці, які працюють віддалено, отримують зарплатню і сплачують податки в Україні, все одно повинні будуть сплатити ПДФО у Польщі.


6. Зміни до закону про допомогу біженцям з України

Польський уряд затвердив новий законопроєкт, який передбачає низку змін до діючого закону про допомогу біженцям з України.

На сайті gov.pl можна знайти новий документ щодо ринку праці для біженців з України, курсів польської мови, дошкільної підготовки дітей з України, тощо.

Найголовніші зміни, які прописані в новому законопроєкті:

1) Головний комендант Прикордонної служби Польщі інформуватиме ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Управління соціального страхування) про осіб, які виїхали з Польщі на довший термін. Це для того, щоб унеможливити отримання соцдопомог тими біженцями, які виїдуть з Польщі;

2) ZUS отримає право викликати біженців з України, які подалися чи подаватимуться на виплати допомог, на очні візити. Якщо людина не з'явиться протягом 3-х робочих днів, то всі виплати будуть зупинені або ж заява на їх призначення залишиться без розгляду. Якщо з'явиться пізніше відведених 3-х днів, то виплата призначатиметься від наступного місяця;

3) Біржі праці зможуть організовувати курси польської мови для іноземців;

4) Держава виділить додаткові кошти для громад на організацію навчання дітей з України;

5) Будуть організовані додаткові курси польської мови для медичних працівників з України, які почали працювати за фахом у Польщі;

6) Запроваджуються гнучкі правила працевлаштування українців на посади асистентів учителів;

7) Передбачається спрощене працевлаштування в Польщі викладачів вишів з України та науковців;

8) Воєводи отримають доступ до реєстру громадян України, яким надано номер PESEL;

9) Роботодавці повинні будуть обов’язково вказувати у повідомленнях про прийом на роботу громадян України розмір зарплати (місячна або погодинна) та години праці (в місяць або в тиждень). Вказувати і дотримуватися їх! Інспекція праці отримає більше прав, щоб контролювати це;

10) Будуть спрощені процедури, пов’язані з реконструкцією, ремонтом або зміною цільового призначення будівель, що належать органам місцевого самоврядування. Простіше кажучи, органи самоуправління в Польщі зможуть використовувати покинуті порожні приміщення для облаштування їх під тимчасовий притулок для біженців з України;

11) Запровадження в закладах органів місцевого самоврядування (дитсадки та інші подібні заклади) посад денних опікунів дітей від 3 до 5 років – для того, аби біженці з України могли працевлаштуватися й їм було де та з ким залишати дітей;

12) Урядове агентство стратегічних резервів зможе експортувати на територію України крім лікарських засобів, також вироби медичного призначення;

13) Іноземцям, які втекли до Польщі з України після початку війни, але не є громадянами України, легальне перебування в Польщі буде продовжене ще на 90 днів.

Comments


bottom of page