top of page

Визнання диплому та кваліфікації в Німеччині для українських біженців


Оцінка документів про вищу освіту – це офіційний документ Центрального відомства з питань іноземної освіти в Німеччині (ZAB – Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen), який містить інформацію про те, яку освітньо-професійну кваліфікацію здобула людина. Підтвердження диплома про освіту дає в подальшому більше шансів на працевлаштування та на продовження навчання.

Офіційне визнання професійної кваліфікації це підтвердження результатів навчання, здобутих в Україні та їхньої відповідності стандартам Німеччини.

Можливості, які відкриває перед вами підтвердження вашої кваліфікації

  1. Можливість працювати за професією;

  2. Можливість продовжити навчання чи підвищити кваліфікацію разом з отриманням німецького диплома чи сертифіката;

  3. Розширення перспектив на глобальному ринку праці;

  4. Підвищення самооцінки та суспільного визнання.

У Німеччині існують регламентовані та нерегламентовані професії.

Регламентовані професії пов'язані з діяльністю у сфері охорони здоров’я, права, освіти та соціальної роботи. Наприклад, професії лікаря, інженера, вчителя. Зазвичай для отримання свідоцтва про визнання диплома потрібно додатково навчатися, далі пройти практику та скласти державний іспит німецькою мовою. Після отримання свідоцтва потрібно отримати дозвіл на діяльність, так як працювати без спеціального дозволу (Berufserlaubnis) у Німеччині заборонено.

До не регламентованих професій належать професії у сфері інформаційних технологій, природничих наук і економіки, такі як програміст, біолог, математик, економіст, хімік, історик, фізик, соціолог, політолог. У цьому випадку, якщо, наприклад, інженер бажає бути найманим працівником, то визнання диплома буде достатньо для подальшого працевлаштування. Якщо ж є бажання відкрити власне бюро, то потрібно ще отримати офіційне підтвердження та дозвіл.

У процесі підтвердження кваліфікації, вона може бути визнана:

  • повністю, якщо українська та німецька навчальні програми споріднених професій є ідентичними.

  • частково, якщо компетентна установа виявить відмінності між навчальними програмами України та Німеччини щодо певної професії чи спеціальності. Для повної відповідності освіти часто заявнику необхідно продовжити навчання, підвищити кваліфікацію чи скласти іспит.

  • не буде визнана, якщо заявник не має формально підтвердженої професійної підготовки та набув компетенцій виключно шляхом «стажування».

Розгляд заявки для визнання професійної кваліфікації займає близько 3 місяців від дати подання повного пакету документів.

Усі документи проходять індивідуальну перевірку. До розгляду беруть не лише документи про освіту, а й підтвердження досвіду роботи та підвищення кваліфікації заявника.

Про вартість процедури вас має проінформувати компетентний орган перед початком розгляду. Кінцева вартість послуг часто залежить від обсягу роботи над кожним конкретним документом. Крім плати за сам процес визнання (близько 100–600 євро), також доведеться заплатити за переклад і засвідчення документів про освіту. Якщо ви зареєстровані в центрі працевлаштування (Jobcenter) чи в агентстві з працевлаштування (Agentur für Arbeit), то можете уточнити питання відшкодування пов'язаних з процедурою витрат у відповідального за вас працівника відомства. Установи можуть взяти на себе всі витрати, пов'язані з процедурою визнання й підвищенням кваліфікації. Якщо відомство відхилить заяву, то обов'язково попросіть відмову в письмовій формі. У випадку відмови від центру працевлаштування чи агентства з працевлаштування, ви можете подати заяву на так звану «субсидію на процедуру визнання» (Anerkennungszuschuss). На неї можуть претендувати люди з низьким доходом.


Comments


bottom of page