top of page

Зміни у підтримці українських біженців в різних країнах світу


Велика кількість країн з перших днів війни в Україні запровадили програми допомоги українським біженцям. Проте минув рік, і деякі країни змінили свій підхід до підтримки переселенців.


Польща скасувала безкоштовне житло


Раніше українські біженці могли безоплатно проживати в центрах колективного розміщення. За останніми даними близько 80 тис. осіб розміщувалися в таких місцях.

У цьому році всі біженці повинні оплачувати проживання:

• Особи, які проживають у комунальних гуртожитках, таборах чи пансіонатах понад 120 днів, будуть оплачувати 50% вартості, але не більше 40 злотих на день.

• З травня 2023 року стало чинним таке правило: після 180 днів перебування у місці колективного розміщення, потрібно буде платити 75% вартості, але не більше 60 злотих на день.

Проте важливо, що Польща виокремила категорії, які можуть й надалі безкоштовно проживати в країні. До них належать мами з маленькими дітьми, люди похилого віку та громадяни з інвалідністю.


Частина земель Німеччини більше не прийматиме біженців


Німеччину вподобали біженці з України через значну соціальну підтримку. Держава не лише виплачує значну грошову допомогу та ще й надає житло. Наразі в Німеччині проживає понад 1 млн біженців, тому деякі землі вже не мають змоги приймати українців, через брак місця для їх розміщення.


Тільки 7 з 16 федеральних земель досі приймають українців:

• Баварія;

• Тюрингія;

• Саксонія;

• Баден-Вюртемберг;

• Нижня Саксонія;

• Гессен;

• Північний Рейн-Вестфалія.


Чехія зменшує суму виплат та зупиняє видачу тимчасового захисту


Після 31 березня 2023 року незареєстровані біженці втратили статус й виплати від центра зайнятості. А з 1 квітня почали діяти норми «Lex Ukrajina», згідно з якими:

• Держава перестає виплачувати соціальну допомогу та надавати безкоштовне житло;

• Отримувати компенсацію можуть лише чехи, якщо приймають у себе біженців;

• Чехія може ухвалити рішення щодо надання житла (окрім квартир) на 150 днів. У разі відмови від нього, біженець втратить можливість проживати в країні без орендної плати;

• Після 150 днів проживання в країні у українців зменшується сума грошових виплат до 4800 крон дорослим і 3490 крон дітям;

• При нарахуванні виплат до уваги беруть доходи біженця – для цього перевіряються його банківські рахунки.


Швейцарія вимагає повторно перевіряти активи


Біженці, які вже рік отримують соціальні виплати, мають підтвердити, що потребують цих грошей. Зокрема влада просить переглянути наявність збережень, коштовностей та автомобілів.

Якщо біженець є власником автомобіля, вартість якого перевищує встановлену норму, то авто треба продати. Якщо громадянин не продасть автомобіль, його вартість будуть враховувати при нарахуванні в подальшому виплат.

Максимальна вартість активів на одну родину приблизно 10 000 франків. При перевищенні цієї суми частини активів треба позбавитися.

Крім того в Швейцарії вже не вистачає житла для переселенців.


Вимогою в Латвії стало обов'язкове вивчення мови


Хоча українських біженців будуть підтримувати до 30 червня 2023 року, влада встановила нову вимогу – знання державної мови. Це рішення стосуватиметься тільки офіційно працевлаштованих і набуде чинності з 1 січня 2024 року.


Платний проїзд у Словаччині


З початку року громадський транспорт став платним. Безкоштовно пересуватися містом можна тільки в день отримання документів про тимчасовий захист і наступні 4 дні.Перевірка доходів у Нідерландах


У 2023 році встановили залежність рівня доходу біженця та суми виплати. Щодо виплат на харчування, там також є зміни. Відтепер розмір допомоги залежатиме від кількості членів родини.

Нагадаєм, що з 1 лютого Нідерланди зменшили компенсацію сім'ям, які приймають біженців. Зараз це 93 євро, а раніше нідерландці отримували 215 євро.Comments


bottom of page